A napokban újraolvastam Tim Keller: Gyülekezet a középpontban c. könyvét. Nagyon hasznosnak találtam, hogy a leír 6 jellemzőt a missziós gyülekezetről. Ezt a 6 pontot, jellemzőt szeretném ebben a cikkben röviden bemutatni.
1. Konfrontálódnia kell a tágabb közösség "bálványaival"
Nagyon hasznos, ahogyan Tim Keller rámutat arra, hogy a modern kor embere miként tette az egyéni boldogságot és a személyes önmegvalósítást "mindenek felett valóvá." Azt mondja, hogy ez a "bálvány jelenik meg a materializmusban, a konzumerizmusban és a pénzéhségben, amely aztán társadalmi igazságtalánsághoz vezet."
2. A gyülekezetnek szakértő módon kell kontextualizálnia az üzenetét és közérthetően kell azt kommunikálni
A misszionáló gyülekezet felismeri, hogy a "népszerű evangélium" amelyet az utóbbi időben megfogalmaztak, túl sekélyes és süket fülekre talál. Ezért nagy körültekintéssel kell az "örök igazságot" a mai kúltúrában élő emberek felé, helyzetükre és kérdéseikre válaszként újrafogalmazni.
3. A gyülekezetnek föl kell készítenie tagjait arra, hogy az életük minden területén misszionáriusok legyenek
Három dolgot javasol Keller ennek érdekében: 1, Képessé kell tenni, hogy a tanúságtételt szavakba tudják öneteni a gyülekezet tagjai, a hétköznapi életük során. 2, Szeretniük kell a környezetükben élőket. 3, Meg kell élniük hitüket hivatásuk révén.
4. A gyülekezetnek ellenkultúrává kell válnia a közjó érdekében
Keller kiemeli, hogy: "alternatív társadalommá kell lennie, amelyben a kapcsolatok erősek és mélyek, amelyben a szexualitást, a családi viszonyokat, a gazdagság és a vagyon kérdéseit, az etnikai és hatalmi ügyeket mind Isten szerint, egészen másképpen élik meg és gyakorolják...idejét és anyagi javait arra szánja, hogy a város jólétét előmozdítsa."
5. "Szivacsos" szerkezet
Úgy kell berendezkedni, hogy a gyülekezeti élet több területén nem hívők és keresők is jelen legyenek. Miért ne szolgálhatna együtt a hangtechnikában a kereső és a hívő? Miért ne segíthetne a szeretetvendégsében az aki még kereső?
6. Gyakorolni az egységet
Korábban nagyon gyakran a különféle helyi gyülekezetek egymáshoz képest határozták meg magukat. Tradcionálisabb, modernebb, nyitottabb stb. Keller felhívja a figyelmet, hogy sokkal inkább a kultúrához képest meg megmutatni másmilyenségünk.
Ez a hat szempont igen elgondolkodtató. Egy ilyen "missziós gyülekezet" minden bizonnyal vonzó módon képes kommunikálni az Istentől származó örömüzenetet. Számomra különösen is fontos ez a modell, mert egyensúlyt igyekszik teremteni a gyülekezet céljai között. Már az 1560-as skót hitvallás kimondja: "Nem gondoljuk, hogy bármely irányelv és egyetlen ceremóniális rend megszabható minden korra, időre és helyre." Ennek fényében a megjelenési formát újra és újra végig kell gondolni. Ebben segít a fenti szempont.
csilla vargáné 2024.02.14. 14:01:41
csilla vargáné 2025.03.22. 19:20:08